logo

TR | EN

Etkinlikler

Anasayfa » Etkinlikler

Tarım ve Gıda Etiği Araştırma Raporu

“Tarım ve Gıda Sektöründe Çalışan Gıda ve Ziraat Mühendisleri ile Veteriner Hekimlerin Tarım ve Gıda Etiği ile ilgili Bilgi ve Tutumları” başlıklı araştırma raporuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

TARIM ve GIDA ETIGI ARASTIRMA-min


Tarım ve Gıda Etiği El Kitabı

Tarım ve Gıda Etiği El Kitabına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

TARIM ve GIDA ETİĞİ EL KİTABI_baski-min


10-11 Mart 2017 Tarihlerinde Uluslararası Katılımlı 1. Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’ni Ankara’da Gerçekleştirdik

Türkiye Biyoetik Derneği tarafından yürütülmekte olan “Türkiye’de Tarım ve Gıda Etiğinin Geliştirilmesi ve Tarım Alanındaki Paydaşların Etik Karar Verme Kapasitelerinin Arttırılması Projesi” çerçevesinde gerçekleştirilen ve ülkemizde bir ilk olan Kongreye çok sayıda yerli ve yabancı konuşmacı ve dinleyici katıldı.

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Konferans Salonu’nda ve yine Ziraat Fakültesi Fakülte Kurulu Salonunda paralel oturumlar şeklinde gerçekleştirilen Kongre’de 15 çağrılı bildiri, 28 sözlü ve 35 poster bildiri sunumu gerçekleştirildi.

Proje iştirakçisi olan ve gerek Proje’nin yürütülmesinde, gerekse Kongrenin gerçekleştirilmesinde çok değerli birikimlerini bizlerle sürekli paylaşan iştirakçi kurumlarımız Türkiye Felsefe Kurumu, Avrupa Tarım ve Gıda Etiği Derneği, Hollanda Wageningen Üniversitesi Felsefe Çalışma Grubu ve Gıda Etiği Konseyi yetkililerinin de hazır bulunduğu Kongrede; açılış konuşmaları Kongre Başkanı Prof. Dr. Cemal TALUĞ ve Biyoetik Derneği Başkanı Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM tarafından, açılış konferansı ise Türkiye Felsefe Kurumu Başkanı Prof. Dr. Ioanna KUÇURADİ tarafından gerçekleştirildi.

İki gün boyunca, tarım ve gıda etiği alanında yer alan sorunlara ilişkin, birbirinden farklı ve ilginç pek çok sunum, aynı derecede zengin bir yelpazeye sahip dinleyici kitlesi tarafından izlendi. Kongre süresince yapılan yorumlarda ağırlıkla bu alanda yapılacak bir çalışmanın hasretle beklendiği ifade edildi.

Bu tür bilimsel etkinliklerin önümüzdeki dönemde de sürdürülmesi, Kongrenin gelenekselleştirilerek devam etmesi, Tarım ve Gıda Etiği Derneğinin hedefleri arasında yer alıyor.

Kongre tam metin kitabına ve sunumlara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Kongre tam metin kitabı  1_Tarım_ve_Gıda_Etiği_Kongresi_Tam_Metin_Kitabı

Kongre sunumları

Bağımsız_Gıda_Güvenliği_Otoritesi_ GÖLGE_ALPARSLAN_BATMAN_SALUM_ERBAY

Bitkisel_Üretimde_Genetiği_Değiştirilmiş_Organizmalara_Yönelik_Türkiye_için_Politika_Öncelikleri_ve_Tedbirler_YILMAZ

Biyoetik_ve_Genetik_Kaynakların_Kullanılması_TURHAN_GÜLEN_CANSEV_ERİŞ

Dili_ve_Sözü_Olmayanın_Hakkını_Kim_Savunacak_ORTAŞ

Ethical_Approaches_to_Invasive_Alien_Species_and_Their_Management_ULUDAĞ_ÜREMİŞ_ERTÜRK

GAP_Tarım_Alanlarında_Kullanılan_Pestisitler_ile_Güvenilir_Gıda_ve_Tarım_Etiğinin_Mevcut_Durumu_KAPLAN

Gıda_Endüstrisinde_Akıllı_Üretim_Dönemi_ve_Endüstri_4.0_AKTOP_AKTOP

Gıda_Gerçekliği_ve_Doğrulanması_EKŞİ

Gıda_Kayıpları_ve_İsrafı_Etkileri_ve_Gıda_Kayıp_ve_İsrafını_Azaltıcı_Stratejiler_GEDİKOĞLU

Gıda_ve_Tohumluk_Güvencesinde_Etik_ÇELİK

Hakkari_İlindeki_Zoma_Yaşamında_Berivanların_Sağlığı_ve_İş_Güvenliği_AYGÜN

Kamu_Etiği_Karşısında_Üretici_Örgütleri_AKTAŞ

Organik_Tarım_ve_Sürdürülebilirlik_AKSOY

Tarım_Etiğinin_Önemini_Artıran_Gelişmeler_ ÖZÇELİK_ŞAHİNLİ_GÜLDAL

Tarım_ve_Gıda_Sanayinde_Etik_ve_İtibar_SAYGI

Temiz_Üretim_ve_Gıda_Sanayi_EVREN_BAKAN

The_Ethical_Dimensıons_of_an_Old_Issue_ULUDAĞ_ZIMDAHL

Türkiye’de_Tarımda_ve_Gıda_Üretiminde_Etik_Değerlerin_Geliştirilmesi_Konusunda_Tüketicilerin_Yaklaşımı_VARGI


Tarım ve Gıda Etiği Eğitim Etkinliklerimiz Sona Erdi

İlkini 9 Kasım 2016’da Ankara’da gerçekleştirdiğimiz; yaklaşık 3 ay boyunca yedi bölgede iki turlu olarak sürdürdüğümüz eğitim maratonu, yine Ankara’da 22 Şubat 2017’de gerçekleştirilen son eğitimle tamamlandı.

Eğitimlerimizde; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı çalışanları, akademisyenler, tarım ve gıda ile ilgili meslek kuruluşları temsilcileri ve gıda zincirinde görev yapmakta olan özel sektör çalışanları ile Adana, Ankara, Bursa, Erzurum, İzmir, Samsun ve Şanlıurfa’da birlikte olduk.  

Etik, etik ikilemler, etik çözümleme, gıda hakkı, gıda israfı, hayvan refahı, tüketim etiği gibi pek çok konunun interaktif olarak işlendiği; aynı zamanda çeşitli vaka sunumlarının yapıldığı eğitimlerimizde 128 katılımcıya sertifika verdik.

Katılımcılarımızın, bundan sonraki meslek yaşamlarında etik konusunda yapılacak olan çalışmaların öncüleri olacağına inanıyor; kendilerine başarılar diliyoruz.

DSC_0127  DSC_0157  DSC_0159  DSC_0166  DSC_0192  DSC_0232       DSC_0245  TARGET 9 Kasım 2016 (2)  DSC_0267


Derneğimiz İlk Olağan Genel Kurulunu Gerçekleştirdi

5 Kasım 2016 Cumartesi günü Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıp Tarihi ve Etik Anabilim Dalı Prof. Dr. Fuat Aziz Göksel Kütüphanesi’nde gerçekleştirilen genel kurulda; üyelerle, derneğin yol haritası üzerine son derece faydalı görüşmeler gerçekleştirildi.

Bir AB Projesi olan Tarım ve Gıda Etiği Projesinin çıktılarından biri olan ve tarım ve gıda sisteminin kapsadığı tüm faaliyetlerde ortaya çıkan etik konular ve sorunlar hakkında tüm toplum kesimlerinde etik farkındalık ve duyarlılık gelişmesine katkıda bulunmak amacıyla bu konuda Türkiye’de kurulmuş ilk dernek olan “Tarım ve Gıda Etiği Derneği (TARGET)”in yönetim kurulu aşağıdaki gibi şekillendi:

Başkan : Cemal TALUĞ
Başkan yardımcısı : Neyyire Yasemin YALIM
Sekreter : Rahime Petek ATAMAN
Sayman : Halil AGAH
Üye : Taylan KIYMAZ

Küresel İklim ve Değişikliği ve Gıda Güvencesi Sempozyumu

Proje koordinatörümüz Prof. Dr. Cemal TALUĞ, Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, Kimya Mühendisleri Odası ve Ziraat Mühendisleri Odası tarafından 15 Ekim 2016 tarihinde Ankara’da düzenlenen “Küresel İklim ve Değişikliği ve Gıda Güvencesi Sempozyumu”nda “Gıda ve Tarım Sisteminde Etik Sorun Alanları” başlıklı bir konuşma gerçekleştirdi.

P1290130  P1290136

DSC_0068  P1290168

 


Tarım ve Gıda Etiği Vaka Analizleri Çalıştayı

Proje ekibimizden Prof. Dr. Yasemin Yalım ve Petek Ataman; Gıda Teknolojisi Derneği tarafından Trakya Üniversitesi’nde düzenlenen 12. Gıda Kongresi’nde “Tarım ve Gıda Etiği Vaka Analizleri Çalıştayı”nı modere ettiler.

Kısıtlı sayıda katılımın öngörüldüğü çalıştaya 66 kişi katıldı.

1  2

20161006_121830  20161006_121640 1

 


13th Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics

Proje ekibimizden Prof. Dr. Yasemin Yalım, 30 Eylül 2016’da Porto’da  “Türkiye’de Tarım ve Gıda Etiği: Dün, bugün, yarın (Agricultural and Food Ethics in Turkey: past, present, and future)” başlıklı bildirimizi sundu.

Tarım ve Gıda Etiği Kongresinin (Congress of the European Society for Agricultural and Food Ethics) 13.sü, projemiz iştirakçisi European Society for Agricultural and Food Ethics (EurSafe) tarafından  28 Eylül-01 Ekim 2016 tarihlerinde Porto Üniversitesi’nde düzenlendi.

porto    EPSON scanner image


‘Food ethics in Turkey’

Food Ethics Council’ın projemiz ile ilgili kendi bloglarında yer verdikleri yazının tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.foodethicscouncil.org/blog/121/19/Food-ethics-in-Turkey/


TARGET Projesi “Birinci Değerlendirme Tolantısı” Yapıldı

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından ortaklaşa fonlanan Tarım ve Gıda Etiği (TARGET) Projesi’nin “Birinci Değerlendirme Toplantısı” projede iştirakçi üyeler olarak yer alan kurumların temsilcilerinin de katılımıyla 9 Haziran 2016 tarihinde Ankara’da üç oturum halinde yapıldı.

Toplantının ilk oturumunda proje yönetim grubu ile yabancı konuklar daha önce gerçekleştirilen Atölye Çalışması’nı değerlendirdiler ve ileriki aylarda hayata geçirilecek olan araştırma ve eğitim etkinlikleri ve 10 – 11 Mart 2017 tarihinde yapılacak olan 1. Uluslararası Katılımlı Tarım ve Gıda Etiği Kongresi konusunda görüş alışverişinde bulundular.

İkinci oturum, projenin “tarım ve gıda etiği konusundaki deneyimlerinin paylaşılması” hedefi doğrultusunda, ülkemizin konuyla ilgili kamu kuruluşları, üretici birlikleri, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Yabancı konukların tarım ve gıda etiği konusuna bakış açılarını ve deneyimlerini içeren birer sunuş yaptıkları bu oturumda daha sonra yerel katılımcılarla tanışma ve toplu tartışmaya geçildi.

Son oturumda ise yine proje yönetim grubu ile iştirakçiler tarafından gelecekle ilgili işbirliği çalışmaları gözden geçirildi ve zaman çizelgesi revize edildi.  TARGET Projesi Birinci Değerlendirme Toplantısı’na gözlemci olarak davet edilen Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Prof. Dr. Uygun AKSOY ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Ziraat Fakültesi’nden Doç. Dr. Kürşat DEMİRYÜREK her üç oturumda da yer aldılar.

TARGET Projesi Birinci Değerlendirme Toplantısına Avrupalı iştirakçi kurumlar adına Avrupa Tarım ve Gıda Etiği Derneği (EurSafe) Başkanı Prof. Dr. Carl Walter Mattias KAISER, Hollanda Wageningen Üniversitesi Felsefe Çalışma Grubu adına Prof. Dr. Bart GREMMEN ve Londra merkezli Food Ethics Council adına mütevelli heyeti üyesi Geoff TANSEY ile yurtiçi iştirakçi Türkiye Felsefe Kurumu adına Prof. Dr. Harun TEPE katıldılar. Yabancı konuklarımız aynı zamanda Bereket TV Gündem Bereket programı canlı yayınında da deneyimlerini ve görüşlerini kamuoyu ile paylaştılar. Umut Özdil’in yönettiği 1,5 saat süren ve aynı akşam tekrarlanan yayına TARGET proje koordinatörü Prof. Dr. Cemal TALUĞ ile Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail UĞURAL da katıldı.

Birinci değerlendirme toplantısı amacıyla ülkemizde bulunan yabancı konuklarımız, toplantıdan bir gün önce Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gökhan SÖYLEMEZOĞLU’nu ziyaret ettiler ve 1. Tarım ve Gıda Etiği Kongresi’nin yapılacağı mekânını görüp, fikir alışverişinde bulundular. Yine aynı gün Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde düzenlenen iki ayrı toplantı yapıldı. Önce, ODTÜ Uygulamalı Etik Merkezinin davetiyle Merkezde ilgili öğretim üyeleriyle buluşuldu ve Merkezin çalışmaları hakkında bilgilendirilmeyi de içeren bir toplantı gerçekleştirildi. . Öğleden sonra ise ODTÜ Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü ziyaret edildi. Bölümde yapılan “gıda etiği” gündemli toplantıya ODTÜ’lü ilgili öğretim üyelerinin yanında Ankara’da bulunan diğer üniversitelerde gıda etiği dersi veren öğretim üyeleri de katıldılar.

Birinci Değerlendirme Toplantı Raporuna ulaşmak için 1._Değerlendirme_Toplantısı_Raporu_TR

Resim7  Resim8  20160609_141945  20160609_144945  Resim5  Resim4Resim3  Resim1

 


Gündemin Bereketi

Bereket TV’de 9 Haziran 2016 günü Gündemin Bereketi programında tarım ve gıda etiği ile projemiz konuşuldu.

Umut Özdil tarafından yönetilen programa Proje Koordinatörümüz Prof. Dr. Cemal Taluğ, iştirakçilerimiz Avrupa Tarım ve Gıda Etiği Derneği (EurSafe) Başkanı Prof. Dr. Carl Walter Mattias KAISER, Hollanda Wageningen Üniversitesi Felsefe Çalışma Grubundan Prof. Dr. Bart GREMMEN ve Londra merkezli Food Ethics Council mütevelli heyeti üyesi Geoff TANSEY ile Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği Başkanı İsmail UĞURAL katıldı.

Bereket TV


Sorun Analizi Atölye Çalışması

TARGET Projesi’nin “araştırma iş paketi” içinde yer alan Sorun Analizi Atölye Çalışması 5 Nisan 2016 tarihinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası Sarı Salon’da gerçekleştirilmiştir. Toplantıya; ilgili kamu kurumları, özel sektör, akademik çevreler, tüketici dernekleri ve üretici kuruluşları, STK’lar ve tarım – gıda yazarları ve programcıları gibi Tarım ve Gıda Sistemi paydaşlarının temsilcileri katılmıştır. Amacı mevcut değersel algıları ortaya koymak ve ortak bir dil oluşturmak olan bu hızlı değerlendirme toplantısı, Proje’nin ileriki aşamaları için temel teşkil etmiştir.

Toplantının Sonuç Raporu’na aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

target_sorun_analizi_atolye_calismasi_sonuc_raporu_TR

20160405_132830  20160405_134007

20160405_134056  20160405_163229

20160405_170653  20160405_171158

 


Tarım ve Gıda Etiği Derneği

Tarım ve gıda etiği alanında ülkemizin ilk sivil toplum kuruluşu olan Tarım ve Gıda Etiği Derneği’nin kuruluş çalışmaları 30 Mart 2016 günü sonuçlandı. Kurucu üyeleri Prof. Dr. Cemal TALUĞ, Prof. Dr. Neyyire Yasemin YALIM, Rahime Petek ATAMAN, Prof. Dr. Koray HAKTANIR, Şennur ÖZKAYA, Prof. Dr. Tamay BAŞAĞAÇ GÜL ve Uzm. Ayşe KURTOĞLU olan Derneğe 06-124-007 kütük numarası tahsis edilmiştir.

Prof. Dr. Cemal TALUĞ’un başkanlığında oluşturulan geçici yönetim kurulunun hazırladığı tüzüğe göre derneğin amacı; tarım ve gıda sisteminin kapsadığı tüm faaliyetlerde ortaya çıkan etik konular ve sorunlar hakkında tüm toplum kesimlerinde etik farkındalık ve duyarlılık gelişmesine katkıda bulunmaktır. TARGET Projesi’nin “sivil toplum kuruluşu iş paketi” içinde yer alan Ankara merkezli bu yeni STK uluslararası iletişim ağlarında yer alacaktır.

10 Mayıs 2016 tarihinde onaylanan Dernek tüzüğüne ulaşabilirsiniz.

Tarım_ve_Gıda_Etiği_Derneği_Tüzüğü


TARGET Projesi 1. İzleme Toplantısı

TARGET Projesi’nin 1. İzleme Toplantısı 21 Mart 2016 tarihinde gerçekleştirildi. Proje Ofisinde yapılan toplantıya Kamu Görevlileri Etik Kurulu adına Alptuğ ÇALIK, Teknik Destek Birimi adına Necmettin İLHAN ile Proje Koordinatörü Prof. Dr. Cemal TALUĞ, Araştırma Koordinatörü R. Petek ATAMAN, İdari Koordinatör Ayşe KURTOĞLU, Etik Danışmanı Prof. Dr. N. Yasemin YALIM ve proje muhasebe sorumlusu Ayhan VELDET katıldılar.